Startup Makegrowlab otrzymuje 40 000 dolarów w ramach konkursu Chivas venture

Article 27/03/2020

Konkurs CHIVAS VENTURE dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie w odpowiedzi na globalną sytuację, rezygnuje ze światowego finału i rozdziela pulę nagród pomiędzy wszystkich 26 finalistów.

Chivas, wiodąca marka szkockiej whisky typu blended, w związku ze światową pandemią COVID-19 ogłosił, że tegoroczna pula nagród o wartości 1 mln dolarów w konkursie Chivas Venture zostanie rozdzielona po równo i bezzwłocznie przekazana do 26 lokalnych finalistów, w tym firmy MakeGrowLab z Polski.

Już po raz szósty poprzez konkurs Chivas Venture przekazywany jest 1 mln dolarów dla startupów, których działalność łączy biznes z pozytywnym wpływem na świat. W tym roku w światowym finale miało wziąć udział 26 odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw, będących finalistami lokalnych edycji z 26 krajów, z pięciu kontynentów. Wśród nich znalazł się MakeGrowLab, który wygrał lokalny finał w Polsce. Współzałożyciel MakeGrowLab, Josh Brito, który w czerwcu miał reprezentować firmę i walczyć w światowym finale o nagrodę z puli miliona dolarów, otrzyma teraz 40 000 dolarów dofinansowania. Granty będą przeznaczone do kreowania pozytywnej zmiany w czasie, w którym zarówno gospodarka jak i obywatele każdego kraju będą musieli wykazać się przedsiębiorczością i inicjatywą, by ułatwić pokonanie trudności z jakimi przyszło się wszystkim zmierzyć.

Z wielkim smutkiem zdecydowaliśmy się zakończyć we wcześniejszym terminie tegoroczny konkurs Chivas Venture ze względu na wpływ, jaki COVID-19 wywiera na cały świat. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nasze otoczenie potrzebuje pasji i poświęcenia tych, którzy chcą wprowadzać pozytywne zmiany. Dlatego podjęliśmy decyzję, że każdy z naszych finalistów otrzyma dofinansowanie już teraz, aby mógł kontynuować swoją ważną pracę i nadal pozytywnie wpływać na lokalne społeczności, pomimo tych zmiennych warunków, które są szczególnie trudne dla początkujących firm i społeczności, którym służą. – komentuje Alexandre Ricard, prezes Pernod Ricard. 

Polski finalista – MakeGrowLab hoduje mikroorganizmy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie - odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.

Do tej pory Chivas Venture przekazał już 5 milionów dolarów na rzecz start-upów odpowiedzialnych społecznie, które pozytywnie wpłynęły na życie ponad 2 milionów osób w 50 krajach - napędzając duże zmiany, w tym dostarczając 34 miliony litrów czystej wody pitnej dla lokalnych społeczności, przetwarzając 1300 ton odpadów, pomagając ponad 2500 rodzinom rolników wyjść z ubóstwa, a także finansując realizację ponad 75000 dni doświadczeń edukacyjnych dla kobiet i dziewcząt. 

Tegoroczni finaliści znaleźli wyjątkowe i kreatywne sposoby na sprostanie wielu wyzwaniom społecznym, środowiskowym i gospodarczym, które w obliczu globalnej pandemii stają się jeszcze poważniejsze, szczególnie w zagrożonych lub odizolowanych społecznościach.

Tak jak Chivas tworzy idealną kompozycję whisky poprzez połączenie whisky słodowych i zbożowych, tak Chivas Venture wyłania przedsiębiorców, którzy łączą cele biznesowe z chęcią zmiany świata na lepsze. Aby dowiedzieć się więcej o Chivas Venture i tegorocznych finalistach, wejdź na stronę www.chivas.com/the-venture lub śledź na Twitterze @ChivasVenture. #ChivasVenture

 

SPIS FINALISTÓW CHIVAS VENTURE Z.POSZCZEGÓLNYCH KRAJÓW

 

KRAJ NAZWA IMIĘ I NAZWISKO FINALISTY ZARYS DZIAŁALNOŚCI START-UPU
Argentyna Mamotest Guillermo Pepe Głównym celem argentyńskiego Mamotestu Guillermo Pepe Mamotest jest zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi poprzez wspieranie kobiet, które nie posiadają środków ekonomicznych na dostęp do wysokiej jakości diagnostyki raka piersi.
Australia Okra Solar Damian Veling Okra Solar projektuje i rozwija technologię umożliwiającą dostęp do energii i elektryczności tym, którzy żyją poza zasięgiem sieci energetycznej.
Belgia Oak Tree Projects Danae Van Dan Bossche Oak Tree Projects zapewnia niedrogie zakwaterowanie dla osób niepełnosprawnych.
Brazylia Raizs Tomas Abrahao Raizs to platforma zakupowa online, oferująca zdrową i pozbawioną pestycydów żywność prosto od rolników
Bułgaria Enova H2O Huseyin Yemendzhiev Enova H2O opracowuje innowacyjne urządzenia i usługi dla lepszego i szybszego monitorowania jakości wody.
Kanada Tandem Technical Heather Ward Tandem pomaga emitentom gazów cieplarnianych w różnych gałęziach przemysłu wychwytywać i przekształcać zanieczyszczenia
Chile Wheel the World Alvaro Silberstein Wheel the World to platforma internetowa, która pomaga niepełnosprawnym miłośnikom podróży zaplanować wyjazd w miejsca przystosowane do ich potrzeb
Chiny P.E.T. Jane Zhao P.E.T. tworzy tekstylia wykonane w 100% z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Poprzez tworzenie produktów takich jak szaliki i fartuchy, pomagają one zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska.
Kolumbia Recupera Tu Silla Maria Sanchez Recupera tu Silla jest firmą zajmującą się renowacją mebli, która ma wpływ zarówno na środowisko, jak i na społeczeństwo. Wydłuża żywotność mebli, oszczędzając firmom i klientom nawet do 75% wydatków i zapewniając możliwości zatrudnienia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Anglia i Walia WASE Thomas Fudge WASE opracowuje zdecentralizowane systemy oczyszczania ścieków, które obejmują gospodarkę cyrkulacyjną w celu odzyskiwania energii, składników odżywczych i wody ze ścieków - zapewniając warunki sanitarne i energię w społecznościach o niedostatecznym poziomie tych usług.
Grecja 100mentors Georgios Nikoletakis 100mentors łączy uczniów z nieuprzywilejowanych szkół z mentorami, tworząc doświadczenie edukacyjne, w którym uczniowie stają się bardziej zaangażowani, pewni siebie i świadomie uczącymi się osobami.
Francja Pandobac Anais Ryterband Pandobac jest ekologicznym i zrównoważonym, bezodpadowym rozwiązaniem, które oferuje hurtownikom żywności usługi w zakresie dostarczania świeżych produktów.
Izrael HomeBiogas Oshik Efrati HomeBiogas produkuje unikalne urządzenie, które przekształca odpady organiczne w biogaz i nawóz zapewniając rozwiązanie takich problemów jak gotowanie na zanieczyszczonych paliwach, odpadach i urządzeniach sanitarnych.
Włochy Pedius Lorenzo Di Ciaccio Pedius to aplikacja, która pozwala osobom niedosłyszącym "słyszeć" rozmowy telefoniczne poprzez konwersję mowy na tekst w czasie rzeczywistym.
Japonia MyMizu Robin Lewis MyMizu to pierwsza w Japonii bezpłatna platforma, która ułatwia nawigację i dostęp do publicznych fontann wodnych, ekologicznych kawiarni, miejsc pracy, hoteli i innych firm, które oferują bezpłatne uzupełnienie wody w całym kraju. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mają dostęp do bezpłatnej wody pitnej zamiast kupować wodę butelkowaną, co pozwala zmniejszyć zużycie jednorazowych butelek plastikowych.
Kenia Green-Nettle Textile Jonah Mwangi Green-Nettle Textile tworzy tkaniny z pokrzywy kłującej. Przekształcając łodygi pokrzywy w materiał przypominający len, Green-Nettle jest w stanie wyprodukować ekologiczny materiał z naturalnych - a nie syntetycznych - materiałów i zatrudnić tysiące rzemieślników na całym świecie.
Meksyk Graviti Yusef Jacobs Graviti oferuje odważne finansowanie podstawowych usług, takich jak ciepła woda i elektryczność - pozwalając 30% populacji Meksyku na dostęp do produktów przedpłaconych, chroniąc użytkowników przed niespodziewanymi dodatkowymi kosztami i dając dostęp do kluczowej infrastruktury.
Holandia Urchinomics Brian Tsuyoshi Takeda Urchinomics wspomaga odbudowę systemów wodorostów morskich, które są kluczowe dla ekosystemów morskich dzięki zbiorom i sprzedaży jeżowców.
Nigeria Soupah Farm-en-Market Ifeoluwa Olatayo Soupah Farm en Market adresuje problem mało wydajnych łańcuchów dostaw żywności w Nigerii, poprzez synergię działań lokalnych rolników oraz miejskich dostawców żywności.
Polska MakeGrowLab Josh Brito MGL hoduje mikroorganizy, by zamienić bioodpady na materiały zastępujące tworzywa sztuczne w opakowaniach i tekstyliach. Są to materiały trwałe, domowo-kompostowalne, bez domieszek plastików i bioplastików a powstałe z surowców dostępnych na całym świecie - odpadów organicznych. Materiał może być hodowany w niemal każdych warunkach, zapewnia lepszą izolację tlenową niż papier i po wykorzystaniu może być rozkładany w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.
Szkocja Crover Lorenzo Conti Crover rozwiązuje problem marnowania żywności i emisji dwutlenku węgla poprzez urządzenie monitorujące stan ziaren zbóż składowanych w dużych ilościach.
Hiszpania EthicHub Gabriela Chang Valdovinos EthicHub to platforma pożyczek społecznościowych, która łączy pożyczkodawców z rynków o niskim oprocentowaniu z niezabankowanymi, ale zyskownymi, małymi społecznościami rolniczymi.
Afryka Południowa Hustlenomics Nhlanhla Ndlovu Hustlenomics oferuje gospodarstwom domowym o niskich dochodach możliwość budowania trwałych domów bez dodatkowych kosztów, wykorzystując cegły z recyklingu.
Tajlandia YoungHappy Thanakorn Phromyos YoungHappy redukuje izolację społeczną seniorów i pomaga im wieść aktywne i satysfakcjonujące życie, zapewniając im dostęp do certyfikowanych usług, wydarzeń oraz produktów.
Stany Zjednoczone Strella Biotechnology Katherine Sizov Strella BioTech zakłada ograniczenie marnowania żywności o 40% poprzez stworzenie platformy do przewidywania dojrzałości produktów w ramach łańcucha dostaw.
Wietnam Cricket One Bicky Nguyen Cricket One zmniejsza ilość odpadów rolniczych i tworzy cenne źródło białka poprzez propagowanie hodowli i sprzedaży do konsumpcji wysoce odżywczego owada -świerszcza.

 

***

O marce Chivas 
Marka Chivas to oryginalna luksusowa marka szkockiej whisky typu blended. Jej podwaliny stworzyli bracia James i John Chivas, którzy zapoczątkowali sztukę łączenia i mieszania whisky w XIX-wiecznej Szkocji. Od tamtej pory marka Chivas odgrywa zasadniczą rolę w zwiększeniu sprzedaży szkockiej whisky na całym świecie tworząc niezwykły trunek poprzez połączenie najlepszych whisky słodowych i zbożowych.  
Marka Chivas wierzy w moc połączeń, zarówno w życiu, jak i szkockiej whisky, a także w łączenie ambicji z hojnością i wykorzystywanie sukcesu do wzbogacenia życia innych. Dlatego Chivas Venture wspiera start-upy społeczne kwotą 1 mln dolarów rocznego dofinansowania.
Chivas łączy swoją siedzibę w szkockim regionie Speyside z przeszło 100 krajami na całym świecie, które wspólnie przyczyniły się do międzynarodowego sukcesu marki sprzedającej dziś ponad 4,2 mln skrzynek 9-litrowych rocznie. Oferta Chivas stanowi połączenie ponadczasowej klasyki z nowoczesnością i innowacją. Znajdują się w niej m.in.: Chivas 12, Chivas Extra, Chivas XV, Chivas Mizunara, Chivas 18, Chivas Ultis, Chivas 25, Chivas Regal The Icon, a także dostępna wyłącznie w sklepach wolnocłowych whisky Chivas Brothers Blend. 
Chivas. Success is a blend. www.Chivas.com 

Więcej informacji udziela: 

Anna Staszewska
E-mail: anna.staszewska@pernod-ricard.com 
Tel: +48 500 288 070

Dominika Pławiak
E-mail: dominika.plawiak@hkstrategies.com 
Tel. +48 603 330 473